News

"HUMAN IN THE LOOP" solo show in Miva Gallery, Goteborg, Sweden

Vernissage , Saturday October 28th 12-17

added: 2023-10-27

ODZNAKA "ZA ZASŁUGI DLA MIASTA ŁODZI"

Miło mi poinformować, że uchwałą Rady Miejskiej z dn. 12.04.2023 zostałam uhonorowana oznaką "Za zasługi dla miasta Łodzi", wręczoną mi podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Poznańskiego dn. 12.05.2013. To nie tylko ogromny zaszczyt i trudne do opisania wzruszenie, ale i swoiste zobowiązanie, by poprzez moją sztukę i postawę życiową, nieustannie budować wizerunek miasta, w którym się urodziłam, mieszkam i tworzę.

added: 2023-06-07

WARSZAWSKIE TARGI SZTUKI

W dniach 25-27.11 zapraszam na stoisko galerii Arttrakt!

added: 2022-11-06

"UKŁADY BINARNE" Galeria Arttrakt, Wrocław

Małgorzata Kosiec, Tomasz Koclęga Układy binarne Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz 10.11.2022 - 10.12.2022 ?Układy binarne? to wystawa, która w centrum stawia figurę człowieka. Człowieka widzianego z rożnych, wydawałoby się przeciwstawnych perspektyw: malarskiej i rzeźbiarskiej, kobiecej i męskiej. Celowo odwołuje się do pojęcia binarności, które określa kontrast między dwoma przeciwieństwami. Mimo że Tomaszowi Koclędze i Małgorzacie Kosiec bliska jest idea uniwersalizacji wizerunku człowieka, to jest ona w pewnym sensie przedstawiona również przez pryzmat tożsamości płciowej. Przestrzenne i trójwymiarowe rzeźby postaci męskich zestawione zostały z malarskimi portretami kobiet, których głębia uchwycona została na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna. Człowiek Tomasza Koclęgi to everyman pozbawiony twarzy, zmagający się z przeciwnościami losu i z bolesnością ciężaru cielesności. W obrazach Małgorzaty Kosiec jednostka zdaje się być przeciwstawiona wielości informacji czy wizualnych komunikatów, którymi przepełniona jest współczesna rzeczywistość. Wizerunek człowieka w prezentowanych na wystawie pracach jest celowo formalnie zdeformowany (Koclęga) lub zamazany (Kosiec). Ciało w rzeźbach jest nienaturalnie powykręcane, jakby próbujące uwolnić się z ograniczeń formalnych. Portrety są zaś ukryte za abstrakcyjną typograficzną warstwą. Zdają się być zakłócone przez szum informacyjny, zniekształcone przez medialną rzeczywistość w której przyszło nam egzystować. Koclęga i Kosiec eksperymentują. Kolorowe rzeźby malowane na jaskrawe kolory jakby na przekór obalają ciężar gatunkowy brązu. Portrety Małgorzaty Kosiec tworzone autorską techniką wylepiania i zamalowywania kolejnych warstw tworzą wielowymiarowe przestrzenie, wizualne triki, które mylą oko odbiorcy. Zarówno Małgorzata Kosiec jak i Tomasz Koclęga sięgają w swojej twórczości do tradycji starych mistrzów, jednak dzięki wypracowanym przez siebie zabiegom technologicznym, zyskują aktualny wydźwięk, który mimo uniwersalizacji przekazu pozwala im mówić językiem swoich czasów.

added: 2022-11-06

10 ANNIVERSARY OF COOPERATION WITH GALLERY MIVA

Anniversary exhibitions: "Ten years after" Malmo, 23 rd of September 2022 "Notitia", Goteborg, 5th of November 2022

added: 2022-11-06

HUNGER OF PAINTING group show/wystawa zbiorowa 02.09.2021, godz. 18.00

Serdecznie zapraszam na wyjątkowy wernisaż wystawy "Hunger of painting", który odbędzie się 2.09.2021 o godzinie 18:00, w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace malarskie Profesora Ryszarda Hungera oraz jego uczniów: Małgorzaty Kosiec, Piotra Kotlickiego, Tomasza Matuszaka, Tomasza Musiała, Bartka Otockiego, Rafała Sobiczewskiego oraz Jana Jubaala Wasińskiego. "Tym, co łączy tę grupę twórców z Profesorem, nie są wyłącznie powiązania mentorsko?uczniowskie, więzi są bowiem o wiele głębsze, koleżeńskie, a nawet, rzec by można, przyjacielskie, gdyż opierają się na relacji odwzajemnionych uczuć, na co niewątpliwie ma wpływ charyzmatyczna osobowość Profesora Hungera, nacechowana pozytywnym nastawieniem wobec drugiej osoby. Co ważne, udziela się ono w naturalny sposób, niejako mimochodem, każdemu, kto przebywa w Jego otoczeniu. Ponadto tym, co łączy wszystkich twórców, jest nieustanna chęć tworzenia, poszukiwania, eksperymentowania, budowania nowego języka sztuki, oraz przeświadczenie o tym, że malarstwo wciąż ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, by coś miało się zmienić. (?) Ich twórczość charakteryzuje się odmienną stylistyką, tym zaś, co ich łączy to doskonały warsztat malarski oraz niesłabnąca chęć poszukiwania i energia twórcza. Zabranie przez nich głosu w ważnych kwestiach związanych z nową rzeczywistością stało się dla nich wręcz nakazem, zasadą, która nie podlega dyskusji, imperatywem szukającym ujścia. Efektem ich działań jest wystawa o wyjątkowych walorach, wnosząca nowe emocje w naszą codzienność, angażująca zmysły i wyobraźnię. Jest ona odpowiedzią twórców na wyzwania, jakie stawia przed nimi funkcjonowanie w nowym trybie ? pandemicznym i postpandemicznym." Adriana Usarek - fragment tekstu do katalogu

added: 2021-08-22



«